Blog Medyczny

Opisuje bóle i przypadłości z dziedziny urologii, fitness, podologii

USG

USG jamy brzusznej – co to jest?

USG jamy brzusznej jest formą diagnostycznej ultrasonologii medycznej umożliwiającej wizualne oglądanie różnych struktur anatomicznych jamy brzusznej z jamy brzusznej. Wykorzystuje odbicie i transmisję fal dźwiękowych, aby zobaczyć wewnętrzne struktury przez jamę brzuszną. Technologia jest również wykorzystywana w diagnostyce obrazowej różnych schorzeń fizycznych, takich jak guzy czy torbiele, a także w analizie płynów i osocza do wielu zastosowań.

USG jamy brzusznej wykorzystuje dwa rodzaje fal: dźwięk i światło. Fala dźwiękowa porusza się znacznie wolniej niż światło. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wykorzystuje tę zasadę do uzyskania wyników obrazu jamy brzusznej.

USG jamy brzusznej wykorzystuje pulsujące fale dźwiękowe.

Te fale dźwiękowe są również silniejsze niż fale dźwiękowe standardowego promieniowania rentgenowskiego. Daje to większą rozdzielczość i jakość niż zdjęcie rentgenowskie. Abdominoplastyka jest jednym z przykładów operacji wspomaganej ultradźwiękami. Zabiegi chirurgiczne wspomagane ultradźwiękami, takie jak użycie cewników i rurek do dializy, są wykonywane przy użyciu tej techniki.

Te fale dźwiękowe przechodzą przez ciało i docierają do tkanek docelowych. Tkanka pochłania falę dźwiękową ultradźwięków i zmienia kształt, gdy przechodzą przez nią fale dźwiękowe. Gdy fale dźwiękowe wnikają głębiej, zmieniają kształt i strukturę w dotkniętej tkance. Po osiągnięciu docelowej tkanki lekko puchnie, a następnie kurczy się.

W celu dokładnej wizualizacji struktur pacjent jest poddawany działaniu ultradźwiękowych fal https://usg-warszawa.pl/ dźwiękowych poprzez urządzenie zwane przetwornikiem. Sygnał radiowy przechodzi przez przetwornik do ciała pacjenta. Gdy fale dźwiękowe ultradźwięków przemieszczają się po przetworniku, powodują zmianę właściwości elektrycznych przetwornika. Ta zmiana powoduje zmianę obrazu.

Obrazy uzyskane za pomocą USG jamy brzusznej mogą być wyraźne, nawet do tego stopnia, że ​​można je oglądać w telewizji. Jednak u niektórych pacjentów obrazy mogą być rozmyte i trudne do interpretacji ze względu na niedoskonałości strukturalne brzucha. W interpretacji obrazów może być potrzebny przeszkolony pracownik służby zdrowia.

USG jamy brzusznej oferuje kilka korzyści. Służy do oceny integralności strukturalnej jamy brzusznej i narządów. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz jakiekolwiek poważne choroby lub stany, takie jak torbiele jajnika lub guzy, które wymagają pomocy specjalisty. USG jamy brzusznej może być nawet użyte do dokładnego zbadania narządów miednicy.

Obrazowanie ultrasonograficzne zapewnia niechirurgiczną i bardzo dokładną metodę oceny stanu wewnętrznych struktur ciała. USG jamy brzusznej może również zdiagnozować stany wewnętrzne, takie jak cysty i guzy, i wykryć je wcześnie. Nie ma też bólu ani ryzyka infekcji przy USG jamy brzusznej. Wiele zabiegów można wykonać bez pomocy znieczulenia, na przykład USG jamy brzusznej w celu usunięcia guzów lub torbieli. USG jamy brzusznej stało się powszechnym narzędziem diagnostycznym.

Podczas wykonywania zabiegu USG jamy brzusznej fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są przekazywane do brzucha przez przetwornik i kierowane do określonych obszarów ciała w celu zlokalizowania problemu. W zależności od obszaru, który ma być leczony, fale dźwiękowe mogą służyć do tworzenia obrazów ultrasonograficznych badanych narządów lub tkanek.

Kiedy osoba poddawana jest badaniu USG jamy brzusznej, odczuwa minimalny dyskomfort. Pacjenci zwykle odczuwają lekkie mrowienie i drobne skurcze, ale uczucia te zwykle ustępują w ciągu kilku minut.

USG jamy brzusznej może być również wykorzystane do oceny stanu zdrowia serca, płuc, wątroby, nerek i kości. Może również zdiagnozować problemy z układem pokarmowym, w tym zapalenie uchyłków i chorobę Leśniowskiego-Crohna. USG jamy brzusznej może być nawet wykorzystywane do diagnozowania i leczenia różnych innych schorzeń, takich jak cukrzyca i nadciśnienie.

USG jamy brzusznej jest skuteczną i nieinwazyjną opcją leczenia wielu schorzeń. Twój lekarz może zalecić poddanie się terapii ultrasonograficznej jamy brzusznej lub USG jamy brzusznej, jeśli masz problemy lub obawy, których nie można wykryć za pomocą tradycyjnych testów i badań. Przed poddaniem się terapii ultrasonograficznej jamy brzusznej należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, która metoda jest odpowiednia dla konkretnego problemu. Powinieneś omówić z nim swoje obawy przed poddaniem się jakiemukolwiek leczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *