Blog Medyczny

Opisuje bóle i przypadłości z dziedziny urologii, fitness, podologii

Fitness

Trening ogólnorozwojowy – jak zacząć?

 

Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego organizmu, ale dla wielu przede wszystkim ładnej i smukłej sylwetki. Jak zacząć ćwiczyć, by uzyskać płaski brzuch, widoczne mięśnie i lepszą kondycję?

Trening FBW

Bardzo często polecanym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią jest trening FBW, czyli skrót z angielskiego full body workout. Opiera się on po prostu na zasadzie trenowania wszystkich partii ciała na każdej sesji. To alternatywa dla innego popularnego systemu, czyli split. W przypadku tego drugiego, na jednej jednostce treningowej zajmujemy się tylko określonymi partiami mięśni, np. klatka piersiowa + barki. Wielu trenerów personalnych twierdzi jednak, że taki system jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych osób. Z kolei trening FBW świetnie się sprawdza dla nowych osób na siłowni.

Zalety treningu całego działa

Trening FBW jest typowym treningiem ogólnorozwojowym. Pozwala on w dość szybkim tempie pobudzić do działania najważniejsze partie mięśni w organizmie. Opiera się na zasadzie 1-2 ćwiczeń na daną partię mięśniową. Dzięki temu świetnie się sprawdza dla początkujących, ponieważ jest wystarczająco intensywny i pozwala odpowiednio zmęczyć cały organizm, podczas gdy trenowanie tylko dwóch partii (jak w treningu typu split) może być zbyt dużym obciążeniem dla niedoświadczonych osób.

Plan treningu FBW

Trening ogólnorozwojowy całego ciała powinien opierać się na ćwiczeniach wielostawowych, czyli takich, które angażują więcej niż jedną grupę mięśni. Zwykle wykonuje się od  10 do 15 powtórzeń w 2 do 4 serii danego ćwiczenia na główną partię. Poniżej przykładowy plan treningu FBW. Należy jednak pamiętać, że na początku najbezpieczniej i najefektywniej jest ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera personalnego (https://fixly.pl/kategoria/trener-personalny). Dzięki temu nauczymy się odpowiedniej techniki, która pozwoli osiągnąć szybciej pożądane efekty, a przy tym zminimalizujemy ryzyko odniesienia kontuzji.

 

Przykładowy trening FBW:

  1. Klatka – wyciskanie na ławeczce płaskiej
  2. Plecy – wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia
  3. Nogi – przysiady ze sztangą
  4. Barki – unoszenie ramion z hantlami nad głowę stojąc
  5. Biceps – uginanie ramion z hantlami
  6. Triceps – pompki francuskie
  7. Brzuch – przyciąganie kolan do tułowia w zwisie na drążku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *