Blog Medyczny

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny Warszawa

Zalety, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często stosowanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego ciała albo jego określonej części w odniesieniu do zapalenia, urazu albo procesów nowotworowych. Chory podczas badania spoczywa w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy wypada wykonać badanie, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając możliwości na prawidłową diagnozę a następnie skuteczne leczenie.
Potężnym pozytywem badania MRI może być uzyskanie precyzyjnych obrazów z racji chociażby zastosowania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale również jego wybrane organy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian nowotworowych, guzów ale także analizie dużych obrażeń, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ta metoda ma także wady. Przede wszystkim może być to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego bardzo ważnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce stale czeka się nader długo. Szybciej dostępne są zdjęcia rentgenowskie bądź ultrasonografia. Jest możliwość wykonania rezonansu prywatnie, koszt jednak to nierzadko kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, niemniej wykluczeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie uczulenia.

Zalecenia do rezonansu

Po wykorzystaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem bywa potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest niezbędny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu wywiadu.
Na samo badanie trzeba przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych części, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), być na badanie bez posiłku, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale zażywanych leków.

W jaki sposób działa MRI?

W trakcie rezonansu pacjent zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, później wytwarza fale radiowe które na drodze znajdują na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje dane o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w zamian udostępnia pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie stanowić może niebeziepczeństwo dla pacjentów z rozrusznikiem serca albo różnymi metalowymi elementami w ciele, te stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd strasznie istotny okazuje się wywiad i przekazywanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz