Blog Medyczny

Opisuje bóle i przypadłości z dziedziny urologii, fitness, podologii

Inne

Ostroga kości piętowej

Przyczyny ostrogi kości piętowej są liczne;

mogą być spowodowane przeciążeniem, urazem lub nieprawidłowością strukturalną w stawach. Najczęstsze przyczyny ostrogi kości piętowej to powtarzające się uszkodzenia stawów stopy.

Jedną z najczęstszych przyczyn ostrogi kości piętowej jest zapalenie powięzi podeszwy; zapalenie grubej, sztywnej tkanki w pięcie, która rozciąga się od wewnętrznej strony stopy, bezpośrednio pod palcami do tylnej części kości piętowej. Ten gruby pas tkanki może powodować ból, gdy osoba chodzi lub chodzi, powodując bardzo sztywny i bolesny chód. Inne objawy zapalenia powięzi podeszwowej to ucisk w ścięgnie Achillesa i skrajne napięcie mięśni łydek.

Kiedy dana osoba cierpi na zapalenie powięzi podeszwowej, jedną z pierwszych rzeczy, które lekarz zrobi, jest zebranie pełnej historii medycznej, w tym nasilenia objawów, aby lekarz mógł ustalić, czy przyczyną jest kalcana. W większości przypadków lekarze przeprowadzą badanie fizykalne stopy i przyjrzą się powięzi podeszwowej i otaczającym ją strukturom. Jeśli dana osoba ma nieprawidłowości na pięcie, podiatra wykona artroskopię, aby sprawdzić, czy nie ma problemu ze stawem.

Zazwyczaj artroskopia ujawnia zapalenie powięzi piętowej lub zapalenie powięzi podeszwy. Zwykle wewnątrz stawu znajduje się pogrubiona lub uszkodzona kość, która jest odpowiedzialna za ból. Rozpoznanie ostrogi piętowej będzie wymagało operacji; chirurg wykona niewielkie nacięcie w pięcie, aby lepiej przyjrzeć się zapaleniu powięzi piętowej. Operacja może nie poprawić stanu, ale może zmniejszyć ból i ułatwić chodzenie po stawie.

Inną z najczęstszych przyczyn ostrogi kości piętowej jest deformacja stopy. Jeśli występuje deformacja struktury kostnej stopy, może to spowodować nieprawidłowe ustawienie stawu, powodując nadmierny nacisk i sztywność. Nacisk na kość może powodować nieprawidłowe zużycie kości, co prowadzi do zmiany normalnej architektury stawu, co prowadzi do konieczności wykonania artroskopii w celu zdiagnozowania problemu.

Deformacje stopy obejmują: artrogrypozę,

uderzenie kości śródstopia, złamania śródstopia, młotek, oddzielenie śródstopia i odciski. Czasami deformacja może powodować ból, zwłaszcza po wielokrotnym użyciu dotkniętej stopy, ale jeśli deformacja jest niewielka, zwykle nie https://fala-uderzeniowa.warszawa.pl/zapalenie-kaletki-podbarkowej-leczenie-objawy/ wymaga artroskopii.

W niektórych przypadkach deformacja może w rzeczywistości być objawem czegoś innego. Na przykład złamanie lub infekcja stawu może spowodować bezbolesny obrzęk, ale zwykle nie jest to natychmiastowy powód do niepokoju. Ból jest zwykle obecny w stawie, jeśli kość w stawie jest przemieszczona, a waga osoby nagle się zmienia lub gdy staw wydaje się bolesny.

Calcanea nie jest stanem zagrażającym życiu i nie wymaga leczenia do czasu nasilenia się objawów. Jeśli jednak w stopie pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, zwróć się do podiatry. Jeśli podejrzewasz, że masz chorobę kości piętowej, nie wahaj się umówić na wizytę u lekarza, aby jak najszybciej ją zdiagnozować.

Istnieje kilka rodzajów deformacji stóp, takich jak ostrogi, guzy kości piętowej, deformacja śródstopia i nieprawidłowe ustawienie. Istnieje również powszechna deformacja stopy, która występuje w wyniku słabego krążenia w organizmie. Ten stan nazywa się malformacjami tętniczo-żylnymi kości piętowej.

Malformacje tętniczo-żylne występują, gdy naczynie krwionośne lub naczynia w pobliżu krawędzi kości piętowej ulegają powiększeniu lub nieprawidłowości, co prowadzi do nieprawidłowego kształtu kości i nieprawidłowego kształtu tkanki otaczającej kość. Kiedy tak się dzieje, kość otaczająca kość nie łączy się prawidłowo z inną tkanką kostną, co skutkuje nieprawidłowym kształtem kości stopy. Ten stan jest bardzo powszechny i ​​może być bardzo bolesny z powodu brzydkiej deformacji.

W większości przypadków malformacje tętniczo-żylne można skorygować chirurgicznie. Jeśli jednak stan nie jest ciężki, podiatra może chcieć wykonać badanie USG stopy w celu ustalenia, czy w tętnicy piętowej występuje skrzep krwi lub guz kości piętowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *