Blog Medyczny

Opisuje bóle i przypadłości z dziedziny urologii, fitness, podologii

Podolog

Odchodzący paznokieć

Prawdopodobnie nie myślisz o paznokciach dużo, chyba że wybierasz błyszczący kolor. Ale w pewnym momencie prawdopodobnie wszyscy widzieliśmy dziwne rzeczy, które przytrafiają się naszym paznokciom, takie jak pojawienie się białych plam, kruchości lub funky odcieni. Co oznaczają zmiany na końcach palców? Poprosiliśmy najlepszych dermatologów o wyjaśnienie ośmiu dziwnych rzeczy, które mogą się zdarzyć – i co każdy może zasygnalizować o twoim zdrowiu.

Białe plamki

Mama kiedykolwiek mówiła ci, że te małe białe chmury na twoich paznokciach były tam, ponieważ nie wypiłeś wystarczającej ilości mleka ? „Ludzie myślą, że białe plamy są spowodowane przyczynami ogólnoustrojowymi, takimi jak niedobór wapnia”. W rzeczywistości istnieje kilka przyczyn tych irytujących kropek – ale niewiele z nich jest problematycznych,  zauważa. Najczęstsza przyczyna: uraz paznokcia lub końca palca tuż przed paznokciem. Matryca – warstwa komórek u podstawy paznokcia – odpowiada za budowę paznokcia. Jeśli jest uszkodzony, plamy mogą wyskoczyć. Zauważasz białe plamy o konsystencji pudru? Winić można infekcję grzybem. W zależności od tego, co jest grane , najlepszym wyborem będzie leczenie przeciwgrzybicze, lub po prostu czekanie – jeśli biała plama jest spowodowana urazem, wyrasta z paznokciem .

Żółte paznokcie

Zanim się zakręcisz, wiedz o tym: Żółte paznokcie mogą po prostu zabarwić się z połysku. Ale ta zmiana koloru może również sygnalizować choroby, takie jak cukrzyca, które należy leczyć na receptę lub insuliną. Zespół żółtego paznokcia – w którym paznokieć gęstnieje, żółknie, a wzrost spowalnia – jest często oznaką chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli.

 

Odchodzący paznokieć

 

Szefowie kuchni, barmani lub pracownicy służby zdrowia mogą zauważyć, że paznokcie są oddzielone od łożyska paznokcia. Odchodzący paznokieć wydaje się być przerażający, ale często wynika z podrażnienia spowodowanego nadmiernym narażeniem na wodę. Zbyt agresywny manicure, utwardzacz do paznokci lub klej może również spowodować uszkodzenie. Czy zauważysz zmiany koloru – na nieprzezroczysty biały, zielony lub żółty? To może wskazywać na wszystko, od choroby tarczycy lub łuszczycy po urazy i infekcje. Udaj się do lekarza, jeśli uważasz, że przyczyną może być coś poważniejszego, i staraj się, aby twoje ręce były zawsze suche.

 

Kruche paznokcie

 

Taki stan może to spowodować używanie zmywacza do paznokci, ale może też powodować częste mycie naczyń (bez rękawiczek) lub pływanie. „Osoby, które stale wykonują zawody z chemikaliami, takie jak twórcy fotografii, również mogą to uzyskać”. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy można również zaobserwować kruchość. Winą może być również pogoda. Jesienna i zimowa pogoda (i suszenie systemów ogrzewania w pomieszczeniach) może zapewnić więcej suchego powietrza.

 

Paznokcie “łyżki”

 

Paznokcie wyginają się w górę? Czas na trochę krwi: bardzo cienki paznokieć, który przybiera kształt wklęsły, jest zwykle oznaką niedoboru żelaza lub niedokrwistości. Jeśli masz niedobór, suplement prawdopodobnie rozwiąże problem. Ale zapytaj swojego lekarza o inne kwestie, które również mogą być związane. Choroby wątroby, choroby serca i niedoczynność tarczycy są również powiązane z paznokciami łyżeczkowymi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *