Blog Medyczny

Opisuje bóle i przypadłości z dziedziny urologii, fitness, podologii

Inne

Leczenie niepłodności — jakie badania są potrzebne?

Na niepłodność cierpi 1,5 miliona par w Polsce, w Europie zaś jest ich aż 30 milionów. To poważny problem natury medycznej, który WHO wprowadził na listę chorób cywilizacyjnych. Czym jest dokładnie niepłodność i czym różni się od bezpłodności? Jakie badania powinny zrobić osoby, które szukają podłoża tych zaburzeń? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym poradniku.

Czym różni się niepłodność od bezpłodności?

Niepłodność dotyka około 39% kobiet i 20% mężczyzn. O tym zaburzeniu można mówić, jeśli po 12 miesiącach regularnego współżycia (średnio 3-4 razy w tygodniu), bez stosowania środków antykoncepcyjnych, nie doszło do zapłodnienia. Przyczyn niepłodności może być wiele i może ona zarówno dotyczyć mężczyzn, jak i kobiet, zaś w niektórych przypadków ich oboje. W przypadku niepłodności jest to jednak zaburzenie, które można wyleczyć, odpowiednio dobranymi metodami.

Bezpłodność to trwała i nieuleczalna niezdolność do posiadania dzieci. Przyczyny bezpłodności są różne, może nimi być częściowe lub całkowite uszkodzenie narządów rozrodczych, czy też zaburzenia ich funkcji między innymi w wyniku przejścia choroby, np. świnki, lub też przedwczesna menopauza. Bezpłodność może mieć także podłoże genetyczne.  Niezależnie od przyczyny, bezpłodności nie można wyleczyć znanymi obecnie metodami, a partnerzy, którzy pragną mieć potomstwo, mogą skorzystać z metody pozaustrojowego zapłodnienia – in vitro lub adopcji.

Jakie badania pomogą ustalić przyczyny niepłodności?

Badania diagnostyczne krwi kobiet przy leczeniu niepłodność?

Niepłodność może być wywołana przez różne czynniki. Ich skuteczne zdiagnozowanie oraz dobór właściwej metody leczenia są kluczem do jej wyleczenia. W tym celu wykonywana jest zarówno diagnostyka laboratoryjna https://www.dcg.wroclaw.pl/diagnostyka-laboratoryjna-wroclaw, jak i obrazowa.

Po przeprowadzeniu obszernego wywiadu lekarz zleca szereg badań hormonalnych, które mają znaczący wpływ na procesy owulacji. Do najważniejszych badan zalicza się poziomy:

AMH – czyli hormon antymüllerowski wytwarzany przez pęcherzyki jajników. Jego poziom pozwala ocenić rezerwy jajnikowe oraz zdiagnozować policystyczne jajniki, które również mogą być przyczyną niepłodności.

FSH – to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, jest odpowiedzialny między innymi za regulację cyklu owulacyjnego.

Estradiolu – sterydowy hormon płciowy, który bierze udział w licznych procesach płciowych, między innymi rozwoju żeńskich narządów rozrodczych, regulacji cyklu miesiączkowego, rozroście błony śluzowej macicy. Musi być wykonywany dwukrotnie w fazie folikularnej i okołoowulacyjnej.

LH – hormon luteinizujący biorącego udział w owulacji i powoduje uwolnienie komórki jajowej.

TSH, TF3 i Tf4  –  są to hormony tarczycy, zaburzenia ich wydzielania mogą być przyczyną niepłodności.

To tylko część najważniejszych badań diagnostycznych, przy szukaniu przyczyny niepłodności.

Diagnostyka dróg rodnych w poszukiwaniu przyczyn niepłodności u kobiet?

Badania krwi powinny być uzupełnione przez diagnostykę obrazową. Przede wszystkim musi zostać wykonane USG przezpochwowe, które umożliwia dokładną analizę stanu narządów układu rozrodczego, macicy oraz jajników. Badania USG umożliwia zdiagnozować między innymi mięśniaki macicy, czy endometriozę, która może znacznie utrudnić zajście w ciążę.

Inne dodatkowe badania umożliwiające dokładną analizę zaburzeń ze strony układu rodnego, są to przede wszystkim:

Histeroskopia – zabieg pozwala na przeprowadzenie oceny budowy dna jamy macicy, a także usunięcie drobnych zmian takich jak mięśniaki czy polipy.

Sono-HSG – to badanie umożliwia ocenę drożności jajników. Podczas badania podawana jest sól fizjologiczna przez cewnik do szyjki macicy, jamy macicy i jajowodów.

Biopsja endometrium – jest wykonywana w celu zdiagnozowania zmian znalezionych podczas badań diagnostycznych w obrębie śluzówki szyjki i jamy macicy.

Niezwykle istotne jest również analizowanie przebiegu cyklu owulacyjnego i jego regularności.

Jakie badania musi wykonać mężczyzna, by ustalić przyczyny niepłodności?

Tak, jak u kobiet, niepłodność u mężczyzn może być spowodowana różnymi czynnikami, do najważniejszych zaliczane są: zaburzenia hormonalne, wady nabyte i wrodzone jąder, choroby ogólnoustrojowe i przyjmowana przy nich leki, niezdrowy styl życia, a także czynniki środowiskowe.

By dobrać właściwą metodę leczenie, niezbędne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych, które umożliwią znalezienie źródła problemu. Pierwszym i jednym z najważniejszych jest seminogram (zwany również spermiogramem), czyli makroskopowa i mikroskopowa ocena nasienia. Pozwala ocenić objętość gęstość, barwę, lepkość oraz pH ejakulatu. Badana jest również liczba plemników, budowa morfologiczna, żywotność oraz ich ruchliwość. Dodatkowo analizie poddawane są obecne w ejakulacie erytrocyty, leukocyty, makrofagi oraz komórki nabłonkowe. Badanie to umożliwia wykrycie nieprawidłowości w jakości nasienia, czy też wykryć zakażenie jąder.

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn może zostać rozbudowana również o takie badania jak:

Badanie USG jąder i jamy moszny – wskazaniem do przeprowadzenia badania są między innymi przebyte urazy jąder, podejrzenie guza, żylaków powrózka, przepukliny pachwinowej, ropnia lub krwiaka w okolicy jąder oraz wodniaka jąder.

Biopsja jąder – zalecana jest w sytuacji, jeśli podczas badania ejakulatu stwierdzono brak plemników w nasieniu. Podczas zabiegu pobierana jest tkanka z jąder lub najądrzy.

MSOME-6600 – wskazaniem do badania jest stwierdzenie niskiego odsetka plemników o prawidłowej budowie morfologicznej, zaawansowany wiek mężczyzny, nawracające poronienia u kobiety.

To podstawowe badania niezbędna do wykrycia przyczyn niepłodności, które umożliwią wybór najlepszej metody leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *