Blog Medyczny

Opisuje bóle i przypadłości z dziedziny urologii, fitness, podologii

Inne

Jak pomóc w cierpieniu osobie przewlekle chorej?

 

Choroba bliskiej osoby budzi lęk oraz poczucie niesprawiedliwości. Pojawia się ona nagle i całkowicie zaburza dotychczasowy rytm dnia oraz codzienne funkcjonowanie. Opiekunowie osób chorych każdego dnia mierzą się z wieloma problemami i za wszelką cenę starają się zapewnić im jak najlepsze warunki. Ważne jest nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Dobrze jest zadbać także o duchowe wsparcie, które przyda się nie tylko opiekunowi, ale również choremu.

W jaki sposób dbać o chorego?

Wielu psychologów podkreśla, że stan fizyczny chorego uzależniony jest od stanu psychicznego. Pozytywne nastawienie da choremu ogromną siłę do walki z chorobą i jej objawami. Każdy opiekun powinien w tej roli wykazywać się empatią oraz zrozumieniem. Chory każdego dnia myśli tylko o tym, że dla bliskiej osoby, która się nim opiekuje, jest ciężarem i ma poczucie winy z powodu zmian w porządku domowym. Bardzo ważne jest, aby nie widział opiekuna zmęczonego i zrezygnowanego. Warto zarażać uśmiechem i odpowiednim nastawieniem oraz skupić się jedynie na przekazywaniu pozytywnych uczuć. Niesamowicie ważnym elementem jest spędzanie czasu z chorą osobą. Można rozmawiać, czytać książki, czy rozwiązywać razem krzyżówki, a nawet oglądać telewizję. Te z pozoru proste czynności są dla chorego istotne, ponieważ w ten sposób opiekun przekazuje, że jego potrzeby są dla niego ważne i że je zauważa. Dzięki nim nie czuje się również osamotniony i odrzucony z powodu swojej choroby.

Opiekunowie powinni być świadomi tego, jak wiele przeciwności i problemów czeka na nich każdego dnia opieki. Często zdarzają się sytuacje niestandardowe, wymagające szybkiej interwencji. Niektóre czynności pielęgnacyjne przy leżącym chorym trzeba wykonywać również w nocy, co prowadzi do zmęczenia i ogólnej rezygnacji. Taka opieka nad osobą leżącą to również ogromne obciążenie psychiczne. Codziennie trzeba patrzeć na to, że chory cierpi i gaśnie w oczach i niewiele można z tym zrobić, ponieważ choroba stale postępuje. To spore wyzwanie dla osób o słabej psychice i może być im potrzebne wsparcie. Wielu z nich ukojenie daje Ewangelia, w której szukają pocieszenia i zrozumienia oraz nadziei na lepsze jutro.

Rola pomocy duchowej

Wiele mówi się o tym, że wszystkie cierpienia spadają na ludzi z jakiegoś powodu i mają ukryty sens, który często trudno jest znaleźć. Być może dzięki przeciwnościom losu, ludzie bardziej doceniają każdy dzień, który jest im dany. Wiele osób w takich sytuacjach się zmienia i przewartościowuje swoje życie. Choroba to niewątpliwie trudna sytuacja zarówno dla samego chorego, jak i dla opiekuna. Codzienne ukojenie może dawać modlitwa, czytanie Ewangelii lub Msza Święta. Warto umożliwić spotkanie z kapłanem oraz przyjęcie Eucharystii. Pomoc duchowa jest ogromną podporą w tej trudnej sytuacji i nie wolno jej pomijać.

Ułatwianie funkcjonowania choremu

Przystosowanie pomieszczenia do potrzeb osoby leżącej jest bardzo ważnym elementem. W ten sposób można ułatwić sobie pracę i dać choremu większy komfort. Podstawowym elementem wyposażenia jest odpowiednie łóżko rehabilitacyjne, umożliwiające zmianę pozycji ciała. Najlepiej zdecydować się na model z barierkami, co zwiększy bezpieczeństwo chorego. Łóżko powinno być dodatkowo wyposażone w specjalny materac przeciwodleżynowy. Nie można dopuścić do powstania odleżyn, ponieważ to dla chorego dodatkowy dyskomfort, a dla opiekuna więcej czynności pielęgnacyjnych. W pokoju chorej osoby warto umieścić również specjalną szafkę z wysuwaną półką, na której wygodnie będzie spożywał posiłki.

Finansowanie zakupu mebli

Zakup wyposażenia do pokoju chorego może okazać się sporym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Warto zatem szukać rozwiązań, które zmniejszą koszt oraz pozwolą go rozłożyć w czasie. Ciekawym rozwiązaniem są wypożyczalnie łóżek rehabilitacyjnych. Cena wypożyczenia jest zdecydowanie niższa, więc więcej osób może zdecydować się taką opcję. Dodatkowo wiele fundacji katolickich oferuje wypożyczanie sprzętu, więc może warto się rozejrzeć, czy nie ma w pobliżu takiego miejsca, w którym wypożyczymy sprzęt za drobną opłatą.

Opieka nad chorą osobą to mnóstwo wyrzeczeń oraz trudności. Warto zadbać tutaj o holistyczne podejście, co przełoży się na dobry stan chorego — zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Ważna jest tutaj pomoc duchowa, jak i odpowiedni sprzęt, który zaoferuje choremu wygodę, a nam ułatwi nieco zadanie. Zaangażowanie opiekuna i jego pozytywne nastawienie oraz wsparcie sprawią, że chory poczuje się zdecydowanie lepiej i będzie miał więcej siły na mierzenie się z objawami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *