Blog Medyczny

Opisuje bóle i przypadłości z dziedziny urologii, fitness, podologii

Inne

Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych – co należy wiedzieć o problemach z układem moczowym

Infekcja dróg moczowych, znana również jako infekcja nerek, to stan, w którym dochodzi do zapalenia i infekcji dróg moczowych. Jest wywoływana przez bakterie i leczona antybiotykami. Infekcja dróg moczowych może mieć wiele przyczyn, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, długotrwałe stosowanie antybiotyków, uraz cewki moczowej, problemy z pęcherzem i niektóre rodzaje leków, takie jak tabletki antykoncepcyjne.

Infekcja dróg moczowych może wystąpić w pochwie lub w cewce moczowej (kanał moczowy). Infekcja dróg moczowych jest również powszechnie określana jako infekcja pęcherza. Infekcja pęcherza nazywana jest również infekcją nerek lub odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Termin „odmiedniczkowe zapalenie nerek” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „kość”.

Istnieje wiele różnych rodzajów infekcji dróg moczowych. Mogą być dość poważne. Infekcje dróg moczowych mogą wystąpić w jednym lub obu narządach moczowych. Drogi moczowe mają cztery warstwy; pęcherza moczowego, cewki moczowej, nabłonka dróg moczowych i zwieracza cewki moczowej. Warstwy te współpracują ze sobą, zatrzymując produkty przemiany materii, dzięki czemu mogą być wydalane przez cewkę moczową lub wydalane z jelitami.

Istnieją cztery główne typy infekcji dróg moczowych: odmiedniczkowe zapalenie nerek, infekcja cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie stawów (zwane również endometriozą). Każda z tych infekcji może powodować bardzo poważne komplikacje.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to zapalenie cewki moczowej, ujścia https://urolog-warszawa.pl/klebuszkowe-zapalenie-nerek/ moczu i ściany pęcherza. Może mu towarzyszyć pieczenie, swędzenie, pieczenie podczas oddawania moczu, gorączka, bolesne oddawanie moczu, krew w moczu oraz zmiana koloru lub zapachu moczu.

Zapalenie pęcherza moczowego to inny rodzaj infekcji dróg moczowych, określany również jako pyocyjaninuria. Występuje, gdy nerki nie są w stanie usunąć z moczu określonej ilości potasu, wapnia i magnezu.

Zapalenie cewki moczowej to przewlekła choroba, która wpływa na wyściółkę cewki moczowej. Stan ten charakteryzuje się bólem i obrzękiem w okolicy cewki moczowej i czasami może objawiać się plamami lub zgrubiałymi, odbarwionymi cewkami moczowymi. W większości przypadków zapalenie stawów nie wymaga leczenia.

Jeśli uważasz, że masz infekcje dróg moczowych, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza. Infekcje dróg moczowych mogą powodować poważne komplikacje, dlatego ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do lekarza.

Kiedy podejrzewasz, że masz infekcje dróg moczowych,

ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Umów się na wizytę u lekarza rodzinnego lub lekarza pierwszego kontaktu. Powinieneś odwiedzać lekarza przynajmniej raz w roku, jeśli nie częściej.

Odwiedź swojego lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące objawów, natychmiast udaj się do lekarza. Infekcje dróg moczowych mogą wskazywać na inne, poważniejsze schorzenia, na które musisz zostać zbadany.

Kultura Mocz. Ten test pozwala lekarzowi sprawdzić, jak dobrze nerki eliminują bakterie. Jeśli w Twoim moczu jest dużo bakterii, przyczyną infekcji dróg moczowych mogą być bakterie.

Badania krwi. Twój lekarz może również wykonać badanie moczu, które pokaże, jak zdrowa jest Twoja cewka moczowa. Cewnik pokryty barwnikiem i białkiem jest wprowadzany do cewki moczowej, aby pokazać poziom pH i stężenie bakterii w moczu.

Antybiotyki. Może to wyleczyć infekcję dróg moczowych, jeśli nie zareagujesz dobrze na standardowe leczenie. Można również przepisać określone antybiotyki, aby pomóc w leczeniu bakterii, które spowodowały infekcję.

Operacja. Jeśli infekcja jest ciężka, lekarz może zalecić operację usunięcia pęcherza i cewki moczowej. Twój lekarz wyjaśni ryzyko związane z tą operacją przed podjęciem decyzji, czy byłaby to opcja dla Ciebie.

Leki bez recepty. Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad pęcherzem i / lub cewką moczową, możesz wypróbować dostępne bez recepty leki, które mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami. i infekcja.

Istnieje wiele różnych sposobów leczenia infekcji dróg moczowych. Ważne jest, aby omówić wszystkie dostępne opcje z lekarzem, aby mieć pewność, że otrzymasz najlepsze leczenie dla Ciebie i Twojego stanu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *